NoteratVeteraner

Veteranerna på vänskapsbesök hos Brønshøj

By 22 mars, 2019 No Comments

Det årliga vänskapsutbytet med Brønshøj Bordtennis hade i år BB som värd. Besöket ägde rum 20 och 21 mars och innehöll, förutom ett stort antal pingismatcher med varierande grad av allvar, en mycket trevlig middag med jubileumskaraktär, eftersom BB i år firar 75-årsjubileum.

Lagen samlade inför ”landskampen”.

Veteranerna reste traditionsenligt i två minibussar, som klubbsponsorn Hyrbilsdepån välvilligt ställt till förfogande.

Efter välkomstlunch bestående av danska smørrebrød inleddes pingisdelen med ”uppvärmning”. Den blev tämligen rejäl, då FBTK-spelarna under eftermiddagen mötte fem eller sex motståndare. Tyvärr för FBTK räknades dessa matcher inte in i det slutliga resultatet.

På kvällen bjöd värdarna på jubileumsmiddag. FBTK överlämnade genom Hasse Karlsson sin jubileumsgåva. Denna gåva bestod av ett akvarellcollage med pingistema målat av konstnären och pingisveteranen Hasse. Gåvan var mycket uppskattad.

Bjarne Coster mottog FBTKs jubileumsgåva ur konstnären Hasse Karlssons hand.

Kvällen innehöll en stor dos ”hygge” och en del hjärngymnastik i form av en avancerad frågesport med pingisanknytning. Tommy Andersson tog hem förstapriset medan andrapriset gick till Tommy Persson.

Landskampen gick av stapeln torsdag förmiddag och spelades med nio tvåmannalag. Efter mycken dramatik stod Brønshøj till slut som segrare med 5-4. Vid den avslutande lunchen överlämnade Tommy Lindskog det ståtliga vandringspriset till Gert Jørgensen och bjöd in till returmöte i Falkenberg den 18 och 19 mars 2020.

Venskabskamp den 20. marts 2019
Pulje 1 Bord:
Brønshøj Falkenberg 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Resultat Samlet
Claus Biehl Lennart Nilsson 3-0
Svenning Jørgensen Tommy Anderson 3-2
Helge Kocman Niels Billing 3-0
Flemming Weinreich Lars Hällström 3-1
Bøje Madsen Lennart Nilsson 1-3
Claus Biehl Tommy Anderson 3-1
Svenning Jørgensen Niels Billing 1-3
Helge Kocman Lars Hällström 3-0
Flemming Weinreich Lennart Nilsson 3-0
Bøje Madsen Tommy Anderson 2-3
Claus Biehl Niels Billing 3-2
Svenning Jørgensen Lars Hälström 3-0
Helge Kocman Lennart Nilsson 3-0
Flemming Weinreich Tommy Anderson 3-1
Bøje Madsen Niels Billing 1-3
Claus Biehl Lars Hällström 2-3
Svenning Jørgensen Lennart Nilsson 3-0
Helge Kocman Tommy Anderson 3-0
Flemming Weinreich Niels Billing 3-0
Bøje Madsen Lars Hällström 3-0
15-5

Uppladdning…

Venskabskamp den 20. marts 2019
Pulje 2 Bord:
Brønshøj Falkenberg 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Resultat Samlet
Finn Mikalski Bo Johansson 0-3
Gert Jørgensen Rolf Johansson 1-3
Uffe Pedersen Sven Johansson 2-3
Krølle Hans Å. Benjaminsson 3-2
Bjarne Koster Bo Johansson 1-3
Finn Mikalski Rolf Johansson 1-3
Gert Jørgensen Sven Johansson 0-3
Uffe Pedersen Hans Åke Benjaminsson 3-1
Krølle Bo Johansson 1-3
Bjarne Koster Rolf Johansson 0-3
Finn Mikalski Sven Johansson 1-3
Gert Jørgensen Hans Åke Benjaminsson 3-1
Uffe Pedersen Bo Johansson 1-3
Krølle Rolf Johansson 3-1
Bjarne Koster Sven Johansson 0-3
Finn Mikalski Hans Åke Benjaminsson 0-3
Gert Jørgensen Bo Johansson 2-3
Uffe Pedersen Rolf Johansson 1-3
Krølle Sven Johansson 1-3
Bjarne Koster Hans Å. Benjaminsson 0-3
4-16

Krølle servar mot Hans-Åke.

Venskabskamp den 20. marts 2019
Pulje 3 Bord:
Brønshøj Falkenberg 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder
Henrik Hedegård Karl Arne Karlsson 0-3
Helge Tolmark Tommy Lindskog 0-3
Jørgen Jensen Hasse Karlsson 2-3
Ole H Nielsen Tore Andersson 0-3
Willy Iversen Tommy Perssson 3-2
John Hansen Karl Arne Karlsson 3-1
Henrik Hedegård Tommy Lindskog 3-2
Helge Tolmark Hasse Karlsson 0-3
Jørgen Jensen Tore Andersson 1-3
Ole H Nielsen Tommy Perssson 0-3
Willy Iversen Karl Arne Karlsson 2-3
John Hansen Tommy Lindskog 3-1
Henrik Hedegård Hasse Karlsson 2-3
Helge Tolmark Tore Andersson 1-3
Jørgen Jensen Tommy Perssson 2-3
Ole H Nielsen Karl Arne Karlsson 0-3
Willy Iversen Tommy Lindskog 0-3
John Hansen Hasse Karlsson 3-0
Henrik Hedegård Tore Andersson 2-3
Helge Tolmark Tommy Perssson 0-3
Jørgen Jensen Karl Arne Karlsson 1-3
Ole H Nielsen Tommy Lindskog 0-3
Willy Iversen Hasse Karlsson 0-3
John Hansen Tore Andersson 3-0
Henrik Hedegård Tommy Perssson 3-0
Helge Tolmark Karl Arne Karlsson 3-1
Jørgen Jensen Tommy Lindskog 1-3
Ole H Nielsen Hasse Karlsson 0-3
Willy Iversen Tore Andersson 2-3
John Hansen Tommy Perssson 3-0
Samlet resultat: 9-21

Nisse mot Claus Biehl.

Venskabskamp den 20. marts 2019
Pulje 4 Bord:
Brønshøj Falkenberg 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Resultat Samlet
Jytte Freitag Tommy Johanssson 3-2
Sandra Grimm Dick Torsstensson 1-3
Ole Dons Lars Åke Jacobsen 3-2
Kirsten Marner Arne Fredman 0-3
Tommy Jensen Sten Lundgren 3-1
Io Christoffersen Tommy Johanssson 2-3
Jytte Freitag Dick Torsstensson 2-3
Sandra Grimm Lars Åke Jacobsen 3-0
Ole Dons Arne Fredman 1-3
Kirsten Marner Sten Lundgren 3-1
Tommy Jensen Tommy Johanssson 0-3
Io Christoffersen Dick Torsstensson 2-3
Jytte Freitag Lars Åke Jacobsson 3-0
Sandra Grimm Arne Fredman 2-3
Ole Dons Sten Lundgren 3-0
Kirsten Marner Tommy Johanssson 0-3
Tommy Jensen Dick Torsstensson 0-3
Io Christoffersen Lars Åke Jacobsson 3-0
Jytte Freitag Arne Fredman 2-3
Sandra Grimm Sten Lundgren 3-0
Ole Dons Tommy Johanssson 0-3
Kirsten Marner Dick Torsstensson 0-3
Tommy Jensen Lars Åke Jacobsson VUK
Io Christoffersen Arne Fredman 3-2
Jytte Freitag Sten Lundgren 0-3
Sandra Grimm Tommy Johanssson 3-1
Ole Dons Dick Torsstensson 1-3
Kirsten Marner Lars Åke Jacobsson 3-1
Tommy Jensen Arne Fredman 0-3
Io Christoffersen Sten Lundgren 3-0
14-16

Tommy J dömde matchen mellan Lars-Åke och Io.

Puljeresultater af landskampen Falkenberg og Brønshøj den 20. marts2019
Pulje 1 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Lennart Nilsson Helge Kocman 6/11 7/11 9/11 B 0-1
Tommy Anderson Flemming Weinrich 7/11 4/11 5/11 B 0-2
Falkenberg Brønshøj 7/11 5/11 6/11 B 0-3
Lennart Nilsson Flemming Weinrich 11/3 6/11 6/11 1/11 B 0-4
Tommy Anderson Helge Kocman 4/11 8/11 2/11 B 0-5 0-1
Pulje 2 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Nils Billing Svenning Jørgensen 11/6 8/11 11/8 11/5 F 1-0
Lars Hällström Claus Biehl 9/11 4/11 3/11 B 1-1
Falkenberg Brønshøj 11/9 11/-4 6/11 5/11 8/11 B 1-2
Nils Billing Claus Biehl 11/8 9/11 9/11 5/11 B 1-3
Lars Hällström Svenning Jørgensen 12/10 11/8 11/1 F 2-3 0-2
Pulje 3 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Bo Johansson John B. Hansen 11/1 2/11 11/7 11/7 F 1-0
Rolf Johansson Bøje Madsen 5/11 11/7 11/5 9/11 10/12 B 1-1
Falkenberg Brønshøj 7/11 14/12 12/8 F 2-1
Bo Johansson Bøje Madsen 11/9 9/11 9/11 12/10 F 3-1
Rolf Johansson John B. Hansen 11/6 9/11 11/13 11/8 13/15 B 3-2 1-2
Pulje 4 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Sven Johansson Finn Mikalski 9/11 11/7 11/7 11/3 F 1-0
Hans Å. Benjaminsen Uffe Petersen 11/4 7/11 10/12 11/5 11/7 F 2-0
Falkenberg Gert/Uffe 11/13 6/11 4/11 B 2-1
Sven Johansson Uffe Petersen 11/6 11/3 11/7 F 3-1
Hans Å. Benjaminsen Finn Mikalski 11/9 11/9 11/5 F 4-1 2-2
Pulje 5 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Karl Arne Karlsson Bjarne Coster 11/4 11/7 5/11 11/6 F 1-0
Tommy Lindskog Krølle 12/10 9/11 11/9 11/7 F 2-0
Falkenberg Brønshøj 11/7 7/11 11/9 11/7 F 3-0
Karl Arne Karlsson Krølle 11/7 9/11 11/13 5/11 B 3-1
Tommy Lindskog Bjarne Coster 8/11 11/6 11/9 10/12 12/10 F 4-1 3-2
Pulje 6 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Hasse Karlsson Helge Tolmark 11/6 11/4 11/8 F 1-0
Tore Andersson Jørgen Jensen 9/11 11/6 8/11 9/11 B 1-1
Falkenberg Brønshøj 11/9 5/11 7/11 11/9 10/11 B 1-2
Hasse Karlsson Jørgen Jensen 11/6 5/11 9/11 9/11 B 1-3
Tore Andersson Helge Tolmark 11/9 13/15 8/11 11/7 12/10 F 2-3 3-3
Pulje 7 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Tommy Persson Ole H. Nielsen 11/7 12/10 11/8 F 1-0
Tommy Johnsson Willy Iversen 10/12 6/11 4/11 B 1-1
Falkenberg Brønshøj 11/9 3/11 7/11 11/8 12/10 F 2-1
Tommy Persson Willy Iversen 11/6 11/5 6/11 6/11 12/10 F 3-1
Tommy Johnsson Ole H. Nielsen 11/8 11/4 11/7 F 4-1 4-3
Pulje 8 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Dick Torsstensson Sandra Grimm 3/11 8/11 11/3 9/11 B 0-1
Lars Åke Jacobsson Jytte Freitag 11/9 4/11 11/8 8/11 7/11 B 0-2
Falkenberg Brønshøj Vundet uden kamp B 0-3
Dick Torsstensson Jytte Freitag 2/11 4/11 8/11 B 0-4
Lars Åke Jacobsson Sandra Grimm Vundet uden kamp B 0-5 4-4
Pulje 8 1. sæt 2.sæt 3. sæt 4. sæt 5. sæt Vinder Stilling Samlet
Arne Fredmann Kirsten Marner 11/7 11/7 11/3 F 1-0
Sten Lundgren Io Christoffersen 11/7 6/11 2/11 8/11 B 1-1
Falkenberg Brønshøj 11/8 2/11 8/11 11/5 9/11 B 1-2
Arne Fredmann Io Christoffersen 6/11 7/11 7/11 B 1-3
Sten Lundgren Kirsten Marner 11/5 12/10 11/8 F 2-3 4-5